Manikür pedikür


Manikür pedikür, el, ayak ve tırnaklarımızın sağlığı ve güzelliği için uygulanan profesyonel bakımlardır. Manikür, el ve el tırnaklarının bakımı; pedikür ise, ayak ve ayak tırnaklarının sağlığı ve güzelliği için uygulanan tedavi ve bakım yöntemleridir.

Manikür tedavisinin tarihi, yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanır. Hindistan’da kına ojelerin kullanılmasıyla başlayan süreç, ardından Çin’e taşındı. Çin İmparatoriçesi Dowager Cixi, tırnaklarına verdiği değer sayesinde manikürün gelişimi devam etti. En dikkat çeken detaylar ise 1975 yılında Fransa’da şekillendi. Şimdilerde “French” olarak bilinen Fransız manikürü, birkaç sihirli dokunuşla el tırnaklarını doğal görünümünü zirveye taşıyan kozmetik bir bakımdır. Tıpkı resimde olduğu gibi.

Pedikür; “Ayak” anlamına gelen pedi ve “Tedavi” anlamı olan cure kelimelerinin birleşimiyle oluşmuştur. İlk olarak Mısır’da ortaya çıkmıştır. Mısır firavunun hizmetkarı tarafından geliştirilen bu bakım, günümüzde ayak ve ayak tırnaklarının sağlığını ve güzelliğini desteklemektedir.


Anahtar Kelimeler :